
, PO and Wire.
The Seagate® Enterprise Capacity 2.5 HDD is the only 2.5-inch enterprise-class hard drive delivering both 2TB capacities and enterprise reliability at the industry's lowest power per watt for storage-hungry nearline applications.
| General Information | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | ST2000NX0253 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Model | ST2000NX0253 |
| Product Name | Enterprise Capacity 2.5 HDD SATA 6Gb/s 512E 2TB Hard Drive |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Features | Low Halogen |
| Features | RAID Rebuild |
| Features | PowerChoice Technology |
| Features | Self-encrypting Drive |
| Drive Performance | |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 128 MB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 6.98 oz |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov