
, PO and Wire.
Fan Type: Blower, Bearing Type: Ball, Speed: 4400 RPM, Features: Speed Sensor (Tach), Material-Frame/Blade: Plastic, Lifetime @ Temp: 50000 Hrs @ 40°C, Material-Frame/Blade: Plastic, Current Rating: 1.6A, Op: -10~+60?C
| General Information | |
| Type | Centrifugal Blower |
| Size | 120 mm |
| Current Type | DC |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Airflow | 60.39 CFM |
| Bearing Type | Ball |
| Noise | 65 dBA |
| Speed | 4400 RPM |
| Power Rating | 38.4 W |
| Frame Dimensions - mm | 120 mm x 32 mm x 120 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Termination Style | Wire Leads |
| Series | BFB |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov