
, PO and Wire.
R1G175-AB75-24 Motorized Impeller, DC Fan, R 175x69mm, 12VDC 2.25A 27W, 2800RPM 301CFM 66dB(A), BB, Tach, 3 wire, Backward Curved, Plastic Impeller
| General Information | |
| Type | Centrifugal Blower |
| Size | 175 mm |
| Current Type | DC |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Airflow | 301 CFM |
| Bearing Type | Ball |
| Noise | 66 dBA |
| Speed | - |
| Power Rating | 27 W |
| Frame Dimensions - mm | 175 mm x 69 mm x 175 mm |
| Housing Material | Polyamide (PA) |
| Termination Style | Wire Leads |
| Series | RadiCal |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov