
, PO and Wire.
Length: 7.1 in
Width: 4.7 in
Height: 2.44 in
IP Rating: IP66
NEMA Rating: 4, 4X, 12, 13
Flammability Rating: UL 94 HB
Series: 1555F
Housing Color: Gray (Light Gray)
Product Type: Enclosures, Boxes, & Cases
| General Information | |
| Product | Electrical Boxes |
| Type | Weather Resistant |
| NEMA Rating | 4, 4X, 12, 13 |
| Outside Depth | 220.79 mm |
| Outside Height | 62 mm |
| Outside Width | 120.79 mm |
| Panel Width | - |
| Panel Height | - |
| Material | Plastic (ABS) |
| Color | Gray |
| Ventilation | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov