
, PO and Wire.
Provides a degree of protection from falling dirt, dust, oil and water.
IEC 60529, IP54
Smooth, continuously welded seams without knockouts, cutouts or holes.
| General Information | |
| Product | Commercial Enclosures |
| Type | Junction Boxes |
| NEMA Rating | 12, 13 |
| Outside Depth | 121 mm |
| Outside Height | 102 mm |
| Outside Width | 102 mm |
| Panel Width | 114 mm |
| Panel Height | 80 mm |
| Material | Steel |
| Color | Gray |
| Ventilation | Not Available |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov