
, PO and Wire.
Impressive styling features like hidden hinges, attractive latching systems make the a suitable addition to any high-tech equipment installation.
A wide range of sizes and practical accessories make this product line a complete package.
| General Information | |
| Product | Wall Mount Enclosures |
| Type | Single Door |
| NEMA Rating | 3R, 4, 12 |
| Outside Depth | 203 mm |
| Outside Height | 610 mm |
| Outside Width | 762 mm |
| Panel Width | 716 mm |
| Panel Height | 564 mm |
| Material | Steel |
| Color | Gray |
| Ventilation | Not Available |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov