
, PO and Wire.
Product: Enclosures
Type: Flanged Enclosure
Material: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Color: Gray (Light Gray)
Cover Color: Gray (Light Gray)
Length: 6.3 in
Width: 3.6 in
Height: 1.47 in
IP Rating: IP66
NEMA Rating: 4, 4X, 12, 13
Flammability Rating: UL 94 HB
Series: 1555F
| General Information | |
| Product | Electrical Boxes |
| Type | Weather Resistant |
| NEMA Rating | 4, 4X, 12, 13 |
| Outside Depth | 159 mm |
| Outside Height | 37 mm |
| Outside Width | 91 mm |
| Panel Width | - |
| Panel Height | - |
| Material | Plastic (ABS) |
| Color | Gray |
| Ventilation | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov