
, PO and Wire.
Keyhole slots permit to be lifted off without removing screws entirely.
Through holes in back for wall mounting.
Grounding location embossed in body.
| General Information | |
| Product | Commercial Enclosures |
| Type | Junction Boxes |
| NEMA Rating | 1 |
| Outside Depth | 152 mm |
| Outside Height | 305 mm |
| Outside Width | 254 mm |
| Panel Width | - |
| Panel Height | - |
| Material | Steel |
| Color | Gray |
| Ventilation | Sealed |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov