
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ST4000SPEXI |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4-Port Gigabit Ethernet Network Card - PCI Express, Intel I350 NIC |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Technical Information | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | I350-AM4 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express x4 |
| Total Number of Ports | 4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 0.7" |
| Length | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| System Requirements |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Country of Origin | China |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st4000spexi_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/st4000spexi_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/st4000spexi_weee.pdf |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov