Special Note: Jan 05, 2020
NCNR; If you do not have loading facility, please contact our CST for special handling service.

, PO and Wire.
Advanced features and higher output
With output up to 55 ppm and a 300,000-page maximum monthly duty cycle, advanced features and output-size options, the Lexmark MX911dte is a step up in multifunction products from Lexmark.
| General Information | |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Manufacturer Part Number | 26ZT024 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lexmark.com |
| Brand Name | Lexmark |
| Product Series | MX |
| Product Model | MX911dte |
| Product Name | MX911de Multifunction Laser Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 9.84" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Transparency |
| Media Type | Envelope |
| Media Type | Card Stock |
| Media Type | Label |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Size | A6 - 4.10" x 5.80" |
| Media Size | Statement |
| Media Size | Folio - 8.27" x 13" |
| Media Size | B5 Envelope |
| Media Size | 12" x 18" |
| Media Size | Envelope No. 7 3/4 |
| Media Size | A4 - 8.30" x 11.70" |
| Media Size | Legal - 8.50" x 14" |
| Media Size | B4 (JIS) |
| Media Size | Universal |
| Media Size | C5 Envelope |
| Media Size | SRA3 |
| Media Size | Executive - 10.50" x 7.25" |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Size | Envelope No. 9 |
| Media Size | Letter - 8.50" x 11" |
| Media Size | Oficio |
| Media Size | Ledger |
| Media Size | Envelope No. 10 |
| Media Size | JIS B5 - 7.17" x 10.12" |
| Media Size | A5 - 5.80" x 8.30" |
| Media Size | Super Tabloid - 12.01" x 17.99" |
| Media Size | A3 - 11.70" x 16.50" |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder - 100 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Feeder - 150 Sheet Capacity |
| Media Handling | 4 x Input Tray - 500 Sheet Capacity |
| Media Handling | 1 x Output Bin - 250 Sheet Capacity |
| Standard Input Media Capacity | 2150 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 300000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 45.4" |
| Width | 24.2" |
| Depth | 27.4" |
| Weight (Approximate) | 266.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov