Special Note: Jan 05, 2020
NCNR; If you do not have loading facility, please contact our CST for special handling service.

, PO and Wire.
Cisco Firepower® 9300 is a scalable (beyond 1 Tbps when clustered), carrier-grade, modular platform designed for service providers, high-performance computing centers, large data centers, campuses, high- frequency trading environments, and other point in network requiring low (less than 5-microsecond offload) latency and exceptional throughput. Firepower 9300 supports flow-offloading, programmatic orchestration, and the management of security services with RESTful APIs. It is also available in Network Equipment Building Standards (NEBS)-compliant configurations. The 9300 Series runs either the Cisco Secure Firewall ASA or Threat Defense (FTD) software.
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | FPR-C9300-AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Line | Firepower |
| Product Series | 9300 |
| Product Name | Firepower 9300 Security Appliance |
| Product Type | Firewall Chassis |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported | URL Filtering |
| Firewall Protection Supported | TLS Decryption |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 5 |
| Expansion Slot Type | Expansion Slot |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Frequency | 50 Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 3U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 5.3" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 32" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Campus |
| Application/Usage | Data Center |
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov