
, PO and Wire.
The ComNet™ FVT/FVR160 series video transmitter and video receiver utilize 10-bit digital encoding and decoding for high-quality video transmission that exceeds the requirements of EIA RS-250C for short-haul video transmission. These environmentally hardened units provide transmission of 16 independent video channels over one optical fiber and are ideal for use in unconditioned roadside or out-of-plant installations. These units are completely transparent to and universally compatible with any NTSC, PAL, or SECAM CCTV camera systems. Plug-and-play design ensures ease of installation and no electrical or optical adjustments are ever required. Bi-color (Red/Green) LED indicators are provided for rapidly ascertaining equipment operating status
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | FVT160M1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Series | FVT/FVR160 |
| Product Name | Video Transmitter |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Maximum Operating Distance | 3280.84 ft |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Coaxial |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 6" |
| Transmitter Width | 7.50" |
| Transmitter Depth | 19" |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Camera |
| Application/Usage | CCTV System |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov