
, PO and Wire.
Use on a finished non-boot patch cable that requires boot protection or use the various colors for cable identification. Snagless tab protects the RJ-45 plug's locking tab.
| General Information | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | FMT717-SO-50PAK |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Snap-On Snagless Cable Boot - Blue, 50-Pack |
| Packaged Quantity | 50 Pack |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Condition | New |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Boot |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 1" |
| Width | 4.50" |
| Length | 5.50" |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov