
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | POEEXT1GAT |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 1-Port Gigabit PoE+ Extender - 802.3at and 802.3af - 100 m (330 ft) |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | PoE Extender |
| Technical Information | |
| Protection Type | ESD Protection |
| Protection Type | Surge Protection |
| Power Description | |
| Minimum Output Voltage | 52 V DC |
| Maximum Output Voltage | 56 V DC |
| Maximum Output Power | 24 W |
| Interfaces/Ports | |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Output Ports | 1 x Gigabit PoE+ |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Width | 2.7" |
| Length | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 6.81 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | Compatible Products:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/poeext1gat_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/poeext1gat_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/poeext1gat_weee.pdf |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov