
, PO and Wire.
The TP-126xl is an extended range twisted pair receiver for computer graphics video, unbalanced stereo audio and bidirectional RS-232 control command signals. The unit receives a twisted pair signal from the TP-125xl that it converts to computer graphics video, RS-232, unbalanced stereo and S/PDIF audio signals.
| General Information | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | 50-80177090 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | TP-126XL |
| Product Name | TP-126XL Video Extender Receiver |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 820.21 ft |
| Video | |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Physical Characteristics | |
| Receiver Height | 0.96" |
| Receiver Width | 4.72" |
| Receiver Depth | 2.81" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Weight (Approximate) | 7.05 oz |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov