
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | VP-794 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | VP-794 |
| Product Name | VP-794 Video Scaler |
| Product Type | Video Scaler |
| Technical Information | |
| Functions | Video Scaling |
| Functions | Video Switcher |
| Functions | Video Conversion |
| Video Signal Format | NTSC |
| Video Signal Format | SECAM |
| Video Signal Format | PAL |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Analog Signal | Yes |
| Digital Signal | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Frame Lock/Genlock | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Component Video | Yes |
| Component Video Connector Type | BNC |
| Number of Component Video Inputs | 1 |
| S-Video | Yes |
| Number of S-Video Inputs | 1 |
| Composite Video | Yes |
| Composite Video Connector Type | RCA |
| Composite Video Connector Type | BNC |
| Number of Composite Video Inputs | 2 |
| DVI | Yes |
| Number of DVI Inputs | 1 |
| Number of DVI Outputs | 1 |
| Digital Audio | Yes |
| SDI | Yes |
| Number of SDI Inputs | 1 |
| Number of SDI Outputs | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1" |
| Width | 19" |
| Depth | 7.2" |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CE |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov