
, PO and Wire.
The VP-8x4AK is a high-performance matrix switcher for computer graphics video signals, with resolutions up to and exceeding UXGA, and unbalanced stereo audio signals. The unit can route any combination of inputs and outputs and converts the audio to balanced stereo audio outputs.
APPLICATIONS
| General Information | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | VP-8X4AK |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | VP-8x4AK |
| Product Name | 8x4 Computer Graphics Video & Stereo Audio Matrix Switcher |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Number of Input Devices Supported | 8 |
| Device Supported | Display |
| Device Supported | Computer |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
| Number of Connectivity (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of VGA Inputs | 8 |
| Number of VGA Outputs | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 7.2" |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov