
, PO and Wire.
The VP-200Dxl is a high-performance differential line and distribution amplifier for computer graphics video signals with resolutions up to and exceeding UXGA. It includes differential circuitry to help eliminate noise often found on the input cable in a long run.
| General Information | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | VP-200DXL |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | VP-200DXL |
| Product Name | 1:2 Computer Graphics Video Differential Line Amplifier |
| Product Type | Audio/Video Distribution Amplifier |
| Video | |
| Maximum Video Bandwidth | 400 MHz |
| Interfaces/Ports | |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Inputs | 1 |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Height | 1" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov