
, PO and Wire.
SS2R24G4i is a managed, high performance, cost-effective layer 2 switch that meets all IEEE 802.3/u/ab/z Gigabit, Fast Ethernet specifications. Equipped with 24 x 10/100 ports, 2 Gigabit RJ45 ports, and 2 Gigabit RJ45/SFP combo ports. The switch supports Enhanced 802.1x Authentication, user-based dynamic VLAN. The advanced QoS, ensures voice/data/video are properly classified and prioritized throughout the network. The switch supports SNMP, in-band and out-band management, CLI and WEB interface, RMON, Security IP function. IP stacking allows you to manage up to 36 units across your network with one IP address to form a solid backbone solution.
| General Information | |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | SS2R24G4I |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
| Brand Name | Amer |
| Product Model | SS2R24G4i |
| Product Name | SS2R24G4i Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 28 |
| Management Port | Yes |
| Number of Stack Ports | 2 |
| Stack Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 26 |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Fast Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Desktop |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov