
, PO and Wire.
The Kramer 105V is a high-performance distribution amplifier for composite video signals. It takes one input, provides correct buffering and isolation and distributes the signal to five identical outputs.
| General Information | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | 105V |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Model | 105V |
| Product Name | 105V Video Splitter |
| Product Type | Video Switchbox |
| Technical Information | |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Device Supported | Computer |
| Number of Displays Supported | 5 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 5 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 9.92 oz |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov