
, PO and Wire.
Solid State Sensor, Analog Position Sensor, Hall Effect Tech, Output Type; Analog Voltage, Vs: 6.6V ~ 12.6V, Sensing Range: +/- 500 Gauss, Iout: 1mA, Ceramic SIP, Through Hole
| General Information | |
| Type | Ratiometric |
| Operating Supply Voltage | 12.6 V |
| Supply Current | 30 mA |
| Maximum Output Current | 1 mA |
| Operating Point Min/Max | - |
| Release Point Min/Max (Brp) | - |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | SIP-3 |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov