
, PO and Wire.
SS495A Board Mt Hall Effect Sensor, Sensing Range: ±67 mT, Source Output 1.5mA 0.4V to (Vs - 0.4 Vdc) min, Linearity: -1%, Sensitivity: 3.125 mV/G, Vs: 4.5-10.5 VDC, Radial Lead
| General Information | |
| Type | Ratiometric |
| Operating Supply Voltage | 5 V, 9 V |
| Supply Current | 8.7 mA |
| Maximum Output Current | 10 mA |
| Operating Point Min/Max | - |
| Release Point Min/Max (Brp) | - |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | TO-92-Flat-3 |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov