
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | POEINJ4G |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port Gigabit Midspan - PoE+ Injector - 802.3at and 802.3af |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | PoE Injector |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 52 V DC |
| Maximum Output Current | 2.31 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Interfaces/Ports | |
| Input Ports | 4 |
| Output Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Width | 2.8" |
| Length | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 7.80 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2 |
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/poeinj4g_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/poeinj4g_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/poeinj4g_weee.pdf |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov