
, PO and Wire.
The power outlet unit (POU) power cords shall be of optimal lengths between POUs and active equipment to minimize excess lengths and cord slack. These properties shall help improve cable management and provide better air circulation for improved thermal performance. A variety of cord configurations shall be available to meet multiple application environments.
| General Information | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PC14C13BL4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Name | Power cord, 4.00 ft. length (1220.0mm), black, IEC C14 to IEC C13 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 Male |
| Device Supported | Power Outlet Unit (POU) |
| Localization | Canada |
| Localization | United States |
| Localization | Europe |
| Power Description | |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 4 ft |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| General Information | |
| Type | - |
| Length | - |
| Wire Gauge - AWG | - |
| Plug | - |
| Receptacle | - |
| Power Rating | - |
| Voltage Rating | - |
| Current Rating | - |
| Shielding | - |
| Jacket Color | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov