
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB32VGAV |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB 3.0 to VGA Video Adapter with On-board Driver Installation - 1920x1200 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | USB/VGA |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin Type A USB 3.0 USB Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
| Maximum Resolution Supported | 1920 x 1200 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Width | 1" |
| Length | 7.7" |
| Weight (Approximate) | 0.30 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information | Operating System(s):
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov