
, PO and Wire.
| General Information | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | IES5102 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 5-Port Industrial Ethernet Switch - DIN Rail Mountable |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| Bypass | No |
| Modular | No |
| Management Port | No |
| USB | No |
| Stack Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x Fast Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Reliability | |
| MTBF | 1179133 Hour |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Consumption | 2.12 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 4.3" |
| Width | 1" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 5.30 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Industry Sandards:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov