
, PO and Wire.
The CyberPower CPTDC2U USB Charger with two USB (2.1 Amp shared) charge ports quickly charges mobile devices and consumer electronics by plugging into your vehicle's 12V DC power outlet. The CPTDC2U charges tablets (including the iPad), smartphones, MP3 players, digital cameras, and similar products. This compact charger ensures easy portability and convenient use while you travel. The CPTDC2U1DCRC1 is backed by a one-year limited warranty.
| General Information | |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | CPTDC2U |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Brand Name | CyberPower |
| Product Model | CPTDC2U |
| Product Name | CPTDC2U Auto Adapter |
| Product Type | Auto Adapter |
| Technical Information | |
| Device Supported | Digital Camera |
| Device Supported | iPad |
| Device Supported | Cellular Phone |
| Device Supported | iPhone |
| Device Supported | MP3 Player |
| Device Supported | Tablet PC |
| Device Supported | Smartphone |
| Device Supported | iPod |
| Features | Compact |
| Features | LED Indicator |
| Features | Portable |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 2.10 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.2" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 1.2" |
| Length | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Additional Information | |
| Compatibility |
|
| Energy Star | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov