
, PO and Wire.
Transcend's DDR3 DRAM modules operate at a nominal voltage of 1.5V or 1.35V, o ering exceptional clock speeds to cater to the demands of the embedded industry. The modules are available in multiple form factors and technologies, such as ECC and wide-temperature support. All components are of the highest quality, having been sourced directly from the world's rst-tier supplier of DRAM chips and stringently tested for unparalleled compatibility, reliability, and performance.
| General Information | |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS512MKR72W6H |
| Manufacturer Website Address | http://www.transcend-info.com |
| Brand Name | Transcend |
| Product Model | TS512MKR72W6H |
| Product Name | TS512MKR72W6H 4GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Packaged Quantity | 50 |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 334.6 mil |
| Width | 4" |
| Length | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov