
, PO and Wire.
Power Rating: 40 VA
Primary Voltage Rating: 115 VAC
Secondary Voltage Rating: 80 VAC CT
Mounting Style: Chassis
Secondary Current Rating: 500 mA
Primary Winding: Single Primary Winding
Secondary Winding: Single Secondary Winding
Length: 3.69 in
Width: 1.88 in
Height: 2.31 in
Series: 166
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: CA
Country of Origin: CA
Maximum Operating Temperature: + 130 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Operating Frequency: 50 Hz/60 Hz
Packaging: Bulk
Product Type: Industrial Control Transformers
| General Information | |
| Product Type | Power Transformers |
| Power Rating | 40 VA |
| Primary Voltage Rating | 115 V |
| Secondary Voltage Rating | 80 V |
| Secondary Current Rating | - |
| Mounting Style | Chassis |
| Primary Winding | Single Primary Winding |
| Secondary Winding | Single Secondary Winding |
| Length | 3.69 in |
| Width | 1.88 in |
| Height | 2.31 in |
| Outside Diameter | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov