
, PO and Wire.
Combination solder or quick connect terminals.
Split bobbin construction eliminates the need for an electrostatic shield.
Hi-pot tested to 2 KV RMS.
Economical open style, channel frame
| General Information | |
| Product Type | Power Transformers |
| Power Rating | 100 VA |
| Primary Voltage Rating | 115 V |
| Secondary Voltage Rating | 10 V |
| Secondary Current Rating | - |
| Mounting Style | Chassis |
| Primary Winding | Single Primary Winding |
| Secondary Winding | Single Secondary Winding |
| Length | 102.36 mm |
| Width | - |
| Height | 65.02 mm |
| Outside Diameter | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov