
, PO and Wire.
Available Voltage
240 VAC ; 480 VAC
Configuration
NEMA Encapsulated
Frequency
60 Hz
Needed Voltage
120 VAC ; 240 VAC
Phase
1 Phase
Power Rating
2 kVA
Primary Current
8.33/4.17 A A
Primary Type
Industrial Transformer
Primary Voltage
240/480 VAC
Secondary Current
16.7/8.33 A
Secondary Voltage
120/240 VAC
| General Information | |
| Power Rating | 2 kVA |
| Primary Voltage Rating | 240 V/480 V |
| Secondary Voltage Rating | 120 V/240 V |
| Secondary Current Rating | 16.7 A/8.33 A |
| Mounting Style | Wall |
| Primary Winding | Dual Primary Winding |
| Secondary Winding | Dual Secondary Winding |
| Length | 12 in |
| Width | 10 in |
| Height | 7 in |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov