
, PO and Wire.
Product: Transformers
Primary Voltage Rating: 100 VAC to 240 VAC
Secondary Voltage Rating: 700 VAC CT
Power Rating: 101 VA
Secondary Current Rating: 104 mA
Mounting Style: Chassis
Primary Winding: Dual Primary Winding
Secondary Winding: Triple Secondary Winding
Length: 88.9 mm
Width: 79.5 mm
Height: 96.77 mm
Series: 300
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CA
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Operating Frequency: 50 Hz/60 Hz
Product Type: Power Transformers
| General Information | |
| Product Type | Power Transformers |
| Power Rating | 101 VA |
| Primary Voltage Rating | 100 V, 110 V, 120 V, 200 V, 220 V, 240 V |
| Secondary Voltage Rating | 700 V |
| Secondary Current Rating | - |
| Mounting Style | Mounting Foot |
| Primary Winding | - |
| Secondary Winding | - |
| Length | 3.6 in |
| Width | 3.13 in |
| Height | 3.75 in |
| Outside Diameter | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov