
, PO and Wire.
Power Rating: 100 VA
Primary Voltage Rating: 115 VAC, 230 VAC
Secondary Voltage Rating: 20 VAC CT
Mounting Style: Chassis
Secondary Current Rating: 5 A
Primary Winding: Dual Primary Winding
Secondary Winding: Single Secondary Winding
Length: 102.36 mm
Width: 57.15 mm
Height: 65.02 mm
Series: 186-187
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Operating Frequency: 50 Hz/60 Hz
Product Type: Industrial Control Transformers
| General Information | |
| Product Type | Power Transformers |
| Power Rating | 100 VA |
| Primary Voltage Rating | 115 V / 230 V |
| Secondary Voltage Rating | 20 V |
| Secondary Current Rating | - |
| Mounting Style | Chassis |
| Primary Winding | Dual Primary Winding |
| Secondary Winding | Single Secondary Winding |
| Length | 102.36 mm |
| Width | - |
| Height | 65.02 mm |
| Outside Diameter | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov