
, PO and Wire.
Product: Transformers
Primary Voltage Rating: 115 VAC, 230 VAC
Secondary Voltage Rating: 24 VAC CT
Power Rating: 16.8 VA
Secondary Current Rating: 700 mA
Mounting Style: Chassis
Primary Winding: Dual Primary Winding
Secondary Winding: Dual Secondary Winding
Length: 82.55 mm
Width: 52.32 mm
Height: 50.8 mm
Series: 266
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CA
Maximum Operating Temperature: + 130 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Operating Frequency: 50 Hz/60 Hz
Product Type: Power Transformers
| General Information | |
| Product Type | Isolation Transformers |
| Power Rating | 12 VA |
| Primary Voltage Rating | 117 V / 234 V |
| Secondary Voltage Rating | 24 V |
| Secondary Current Rating | - |
| Mounting Style | Chassis |
| Primary Winding | Dual Primary Winding |
| Secondary Winding | Dual Secondary Winding |
| Length | 2 in |
| Width | 2.06 in |
| Height | 3.25 in |
| Outside Diameter | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov