
, PO and Wire.
Product Category: Power Transformers
Primary Voltage Rating: 230 VAC
Secondary Voltage Rating: 12.6 V
Power Rating: 48 VA
Secondary Current Rating: 3.8 A
Mounting Style: Through Hole
Primary Winding: Dual Primary Winding
Secondary Winding: Dual Secondary Winding
| General Information | |
| Product Type | Power Transformers |
| Power Rating | 48 VA |
| Primary Voltage Rating | 230 V |
| Secondary Voltage Rating | 12.6 V |
| Secondary Current Rating | 3.8 A |
| Mounting Style | Through Hole |
| Primary Winding | Dual Primary Winding |
| Secondary Winding | Dual Secondary Winding |
| Length | 3.12 in |
| Width | 2.5 in |
| Height | 1.375 In |
| Outside Diameter | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov