
, PO and Wire.
1. Maximum Power: 50 VA
2. Input Voltage: 230 V, 50 / 60 Hz
3. Output Voltage: 115V + 5%
4. Full Secondary Load: 0.435 Amps RMS
5. Operating Temperature1: -40°C - 80°C
6. Storage Temperature: -50°C - 100°C
| General Information | |
| Product Type | Power Transformers |
| Power Rating | 50 VA |
| Primary Voltage Rating | 230 V |
| Secondary Voltage Rating | - |
| Secondary Current Rating | - |
| Mounting Style | Mounting Foot |
| Primary Winding | - |
| Secondary Winding | - |
| Length | 2 in |
| Width | 3.687 in |
| Height | 2.281 in |
| Outside Diameter | - |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov