
, PO and Wire.
Peerless-AV's Outdoor Universal Flat Wall Mount offers peace of mind when mounting Peerless-AV's outdoor displays with its corrosion resistant E-Coat finish and plated hardware. In addition to simple installation with its Hook-and-Hang™ design, the open wall plate provides total wall access while keeping the display a mere 1.77" from the wall. To ensure your display is secure, tamper resistant hardware helps deter theft, offering safety and reassurance with every installation.
| General Information | |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | ESF655P |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | ESF655P |
| Product Model | ESF655P |
| Product Name | Outdoor Universal Flat Mount (Portrait) for 42" to 80" Displays |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Display |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Features | Easy to Install |
| Features | Hook-and-Hang Design |
| Orientation | Portrait |
| Mount Pattern | Universal |
| Mount Profile | Low Profile |
| Mount Function | Flat |
| Mount Function | Cable Management |
| Mount Surface | Wall |
| Durability | Tamper Resistant |
| Durability | Theft Resistant |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Durability | Weather Proof |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Electro Coating |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 450 x 745 |
| Mounting Pattern | 400 x 600 |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 30.25" |
| Width | 19.37" |
| Depth | 1.77" |
| Weight (Approximate) | 6.80 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA |
| Manufacturer Product Class | Flat |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov