
, PO and Wire.
Advantech B+B SmartWorx' ILinx™ fiber converters are designed with functionality required for heavier industrial environments. Model FOSTCDRi-Sx industrial-grade isolated converter changes RS-232, RS-422 or RS-485 to singlemode fiber optics.
FOSTCDRi-Sx extends serial data ranges up to 15 km (9 mi) and provides the most versatile connection possible between asynchronous full or half-duplex serial equipment. In addition to direct point-to-point connectivity, it is capable operating in a multi-drop mode. This allows one serial device to communicate with up to 31 others around a fiber optic ring. Since it supports mixed serial standards, it can replace other converters and isolators and add the EMI/RFI immunity inherent to fiber optic communications. Fiber optic connectors are SC or ST.
Automatic Send Data Control circuit controls the RS-422/485 driver chip, eliminating the requirement for special software. Easy to install and configure, it has a 12-position DIP switch to set up the RS-422/485 parameters and removable terminal blocks to connect serial signals and power. In RS-232 mode, it supports Transmit Data and Receive Data. Handshaking signals are not passed through.
| General Information | |
| Manufacturer | Advantech Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | FOSTCDRI-ST |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantech.com |
| Brand Name | B+B SmartWorx |
| Product Model | FOSTCDRi-ST |
| Product Name | Serial to Single-mode Fiber Optic Converters |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| LC Port Type | Duplex |
| Number of ST Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Maximum Distance Supported | 15 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
| Power Description | |
| Power Source | DC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 5" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Country of Origin | United States |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov