
, PO and Wire.
The VM8804 4-Port HDMI Output Board offers an easy way to route any of audio/video sources to any of 4 displays, in combination with an ATEN Modular Matrix Switch.
The VM8804 supports Seamless Switch™ technology that provides video switching in real-time, a built in scaler that handles different video resolutions, and EDID Expert technology for fast smooth switching between displays, giving you the perfect viewing experience. The VM8804 also supports HDMI audio can be extracted and stereo audio that can be embedded.
Features
| General Information | |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | VM8804 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Brand Name | ATEN |
| Product Model | VM8804 |
| Product Name | 4-Port HDMI Output Board with Scaler |
| Product Type | HDMI Output Module |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Material Details |
|
| Height | 0.92" |
| Width | 9.37" |
| Depth | 13.86" |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Switch |
| Compatibility | Active Optical Cable:
Modular Matrix Switch:
HDBase T:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov