
, PO and Wire.
Description
For battery-intensive mobile devices, a standard USB hub may not sufficient for charging. This U280-016-RM 16-Port Charger with Syncing Function is the solution, allowing you to charge up to 16 tablets, phones or other mobile devices all at the same time. Up to 5V 2.4A (12W) of power is provided to each port, perfect for charging the most power-hungry devices. In addition to charging, you can sync your devices using their file management software, such as Apple iTunes or Apple Configurator. So whether you're at home or in the office, you no longer need to run around looking for an available outlet or unplug one device to charge the other. The U280-016-RM provides you with the ports and power you need. To ensure you stay current with technology, a firmware upgrade port is provided for future software upgrades. Constructed of heavy-duty steel housing. Mounting hardware included for use in a rack installation.
Features
| General Information | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U280-016-RM |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Model | U280-016-RM |
| Product Name | U280-016-RM 200W Charging Station |
| Product Type | Charging Station |
| Technical Information | |
| Device Supported | Smartphone |
| Device Supported | Tablet PC |
| Device Supported | e-book Reader |
| Universal Adapter | Yes |
| Features | LED Indicator |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Cables Included Detail | C13 to 5-15P Power Cord |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 16 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Input Voltage | 127 V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Input Voltage | 200 V AC |
| Input Voltage | 100 V AC |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Output Voltage | 5 V |
| Maximum Output Power | 200 W |
| Maximum Input Current | 2.50 A |
| Maximum Output Current | 40 A |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Maximum Storage Temperature | 122°F (50°C) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Additional Information | INPUT OUTPUT POWER CONNECTIONS USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS CHARGING ENVIRONMENTAL FEATURES & SPECIFICATIONS STANDARDS & COMPLIANCE |
| Certifications & Standards | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |














WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov