
, PO and Wire.
The block-out device works with most standard RJ45 openings to prevent unauthorized access and to protect from dust and debris or foreign objects. Package includes 10 black devices and one removal tool.
| General Information | |
| Manufacturer | PANDUIT CORP |
| Manufacturer Part Number | PSL-DCJB-BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.panduit.com |
| Brand Name | Panduit |
| Product Name | RJ45 Blockout Device |
| Packaged Quantity | 10 |
| Product Type | Port Blocker |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polycarbonate |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.5" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Costa Rica |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov