
, PO and Wire.
The ComNet FVT/FVR107 series of optical video links provides 10-bit Digitally Encoded video, 10 Mhz bandwidth, short haul video quality, one bi-directional data channel and a dual optical port redundant Point-to-Point topology plus eight contact closures and two alarm relays. The redundant Point-to-Point topology using the dual optical ports provide fail safe operation in the event of loss of one fiber. Each optical port uses wavelength division multiplexing (WDM) to both transmit and receive on one optical fiber. Microprocessor-based logic sends the contact information in packets that are ordered and encoded, ensuring extremely robust transmission. Packets that are garbled, packets out of sequence, and transmission bit errors will not cause random changes of state on the contact relays. Also, the mechanical latching relays maintain their state even when the unit loses power. The data channel supports RS232, RS422 and 2 wire and 4 wire RS485.
Features for FVT/FVR107 Series
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | FVR107M1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Series | FVT/FVR107(M,S)1 |
| Product Model | FVR107M1 |
| Product Name | Video Receiver/Data Transceiver |
| Product Type | Video Extender Transceiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 9842.52 ft |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of ST Ports | 2 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Physical Characteristics | |
| Receiver Height | 2.20" |
| Receiver Width | 5.30" |
| Receiver Depth | 6.10" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov