
, PO and Wire.
The ComNet™ FDX4D(M)(S)1 Series data transceiver series provide transmission of four bi-directional data channels over one optical fiber and are ideal for use in unconditioned roadside or out-of-plant installations. The data channels can be set independently for RS232, RS422 and 2 or 4-wire RS485 with tri-state support. Plug-and-play design ensures ease of installation and no electrical or optical adjustments are ever required. Bi-color (Red/Green) LED indicators are provided for rapidly ascertaining equipment operating status. Packaged in the exclusive ComNet ComFit housing, these units may be either wall or rack-mounted, or may be DIN-rail mounted by the addition of ComNet model DINBKT1 adaptor plate.
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | FDX4DM1A |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Series | FDX4D(M)(S)1 |
| Product Name | FDX4D(M)(S)1 Transceiver/Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1550 nm |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Maximum Distance Supported | 3 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Surface-mountable |
| Height | 2.2" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 6.1" |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov