
, PO and Wire.
The ComNet™ FVT/FVR4012(M)(S)1 Series transmits four (4) channels of video utilizing state of the art 10-bit digital encoding and decoding for very high quality video transmission, along with two (2) channels of bi-directional data and one (1) bi-directional contact closure over one single mode or multimode optical fiber. This equipment is environmentally hardened and suitable for use in unconditioned roadside or out-of plant installations. The FVT/FVR4012 is compatible with NTS C, PAL and SE CAM video transmission protocols and supports bi-directional RS 232, 422 and 485 (2 & 4 Wire) data. Plug-and-play design ensures ease of installation and no electrical or optical adjustments are required.
Bi-Color LED indicators are provided to indicate the status of the system, video and data. Packaged in the exclusive ComNet ComFit housing, these units may be either wall or rack-mounted, or may be DIN-rail mounted by the addition of ComNet model DINBKT1 adaptor plate. No additional parts or power supplies are required.
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | FVT4012S1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Series | FVT/FVR401(M)(S)1 |
| Product Model | FVT4012S1 |
| Product Name | FVT4012S1 Video Extender Transmitter |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Output Devices Supported | 4 |
| Maximum Operating Distance | 226377.95 ft |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Coaxial |
| Power Description | |
| Frequency | 60 Hz |
| Frequency | 50 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 3.30" |
| Transmitter Width | 5.30" |
| Transmitter Depth | 6.10" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Form Factor | Standalone |
| Form Factor | Surface-mountable |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | CCTV System |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov