
, PO and Wire.
The ComNet™ CNFE2MCPOE Ethernet media converter is designed to transmit and receive 10/100 Mbps data over optical fiber through user selectable SFP modules. These models require the ordering of sold-separately interchangeable SFP modules for fiber type, distance and connectors. The CNFE2MCPOE transmits and receives a single channel of Ethernet data. It also supports IEEE 802.3at Class 1 - 4 as Power Sourcing Equipment (PSE) with up to 30 Watts @ 48VDC. The electrical interface will Auto-Negotiate to a 10 Mbps, or 100 Mbps Ethernet rate without any adjustments. The optical interface operates at a 100 Mbps Ethernet rate. It is environmentally hardened to operate in extreme conditions. LED indicators are provided for confirming equipment operating status.
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | CNFE2MCPOE |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Model | CNFE2MCPOE |
| Product Name | ComFit 2 Port 10/100 Mbps Ethernet Media Converter with POE |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Number of PoE (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Maximum Distance Supported | 80 km |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network Technology | 100Base-FX |
| Power Description | |
| Power Source | PoE |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.1" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 1.1" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov