
, PO and Wire.
FEATURES
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | FVT10D1A2C1M1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Model | FVT10D1A2C1M1 |
| Product Name | FVT10D1A2C1M1 Transceiver/Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| ST Port Type | Simplex |
| ST Port Type | Duplex |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1550 nm |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Maximum Distance Supported | 3 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 4 W |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Standalone |
| Height | 2.2" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 6.1" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov