
, PO and Wire.
The ComNet FDX60(M,S)[-M] data transceivers provide point-to-point transmission of simplex or duplex EIA RS232/RS422/RS485 (2W/4W) data signals over one or two optical fibers. The transceivers are transparent to data encoding allowing for broad-range compatibility. Models within this series are available for use with multimode or single mode optical fiber.
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | FDX60M2M |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Series | FDX60(M,S)[-M] |
| Product Name | RS232/RS422/RS485 Data Transceiver |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Maximum Distance Supported | 4 km |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 4.1" |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov