
, PO and Wire.
The ComNet™ FVT/FVR120D8 series video transmitter/data transceiver and video receiver/data transceiver series utilize 10-bit digital encoding and decoding for highquality video transmission that exceeds the requirements of EIA RS-250C for shorthaul video transmission. These environmentally hardened units provide transmission of 12 independent video channels and eight bi-directional data channels over one optical fiber and are ideal for use in unconditioned roadside or out-of-plant installations. These units are completely transparent to and universally compatible with any NTSC, PAL, or SECAM CCTV camera systems, data channels can be set independently for RS232, RS422 and 2 or 4-wire RS485, Sensornet, Bi-phase and Manchester. Plug-and-play design ensures ease of installation and no electrical or optical adjustments are ever required.
| General Information | |
| Manufacturer | ACRE |
| Manufacturer Part Number | FVR120D8S1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acre-co.com |
| Brand Name | ComNet |
| Product Series | FVT/FVR120D8(M,S)1 |
| Product Model | FVR120D8S1 |
| Product Name | FVR120D8S1 Video Extender Receiver |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Maximum Operating Distance | 118110.24 ft |
| Interfaces/Ports | |
| Number of ST Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Power Description | |
| Frequency | 50 Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Receiver Height | 6" |
| Receiver Width | 7.50" |
| Receiver Depth | 19" |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov