
, PO and Wire.
Perle's feature rich Fast Ethernet rate converting PoE Media Converters transparently connect copper to fiber while providing Power over Ethernet ( PoE ) to standards-based PoE and PoE+ compliant devices such as IP cameras, VoIP phones and wireless access points. S-110 PoE Media Converters are also available with support for Extended Temperature ranges.
| General Information | |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 05084164 |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Brand Name | Perle |
| Product Model | S-110P-M1SC2D |
| Product Name | 10/100 PoE Media Converter |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Parallel Port | No |
| Digital Audio | No |
| Digital Audio/Video | No |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1550 nm |
| Maximum Distance Supported | 2 km |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 100Base-BX |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Canada |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
WARNING:: The plastic used in cable products can expose you to lead and lead components,
chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm.
For more information go to www.P65Warnings.ca.gov